feb 192005
 

Matke s piatimi deťmi, ktorú partner opustil, bude na ich výživu doplácať úrad práce a sociálnych vecí.

Od januára môže matka, ktorej bývalý manžel neprispieva na dieťa, požiadať o náhradné výživné. Zatiaľ tak urobilo takmer 2 800 rodičov. „Údaje ešte nie sú kompletné, lebo informácie o žiadostiach zatiaľ odovzdala len vyše polovica úradov,“ upozornila hovorkyňa Ústredia práce a sociálnych vecí Katarína Belická. Napriek tomu však už teraz narástla celková suma náhrady výživného na takmer milión korún.

Úrad práce v Spišskej Novej Vsi, do ktorého pôsobnosti patria aj Krompachy a Gelnica, doteraz dostal 53 žiadostí. Medzi oprávnenými žiadateľmi nechýbali ani otcovia či starí rodičia. Reálne však výživné ešte nebolo vyplatené nikomu, lebo na rozhodnutie má úrad 30 dní a väčšina žiadostí – niekedy nekompletných – prišla koncom januára. „V mnohých prípadoch chýbali potvrdenia príslušného súdu, že sa najmenej tri mesiace domáhali platenia výživného,“ dodala vedúca oddelenia pomoci v hmotnej núdzi Helena Olekšáková.

Fórum osamelých matiek, ktoré opusteným ženám poskytuje psychologické, sociálne i právne poradenstvo, možnosť náhrady výživného víta. „Pre naše klientky je to veľká ochrana pred neprávosťou, ktorá sa im doteraz diala. Mnohé si totiž nevedeli vymôcť svoje práva na výživné, aj keď ho priznal súd,“ uviedla riaditeľka fóra Ľubica Holešová.

Po Novom roku sa uľavilo aj matke piatich detí: „Bývalému mužovi sa nechcelo pracovať, skončil na sociálnych dávkach a súdom stanovené výživné 500 Sk na každé dieťa prestal platiť. Teraz za to sedí v base, odkiaľ mi však posiela len po 150 korún. V súčasnosti som ešte na materskej, takže nám to ledva stačí na prežitie.“ Po podaní žiadosti jej teraz môže úrad práce doplácať do súdom stanovenej sumy, teda na každé dieťa 350 korún.

Proti zavedeniu náhradného výživného bolo od zažiatku ministerstvo práce. „Zhodnotiť to môžeme najskôr po pol roku, zatiaľ totiž uplynul krátky čas na to, aby sme mohli robiť nejaké závery,“ dodal hovorca rezortu Martin Danko.

Suma výživného sa v priemere pohybuje od 500 do 1 500 korún, ale niekedy môže byť aj vyššia. Úrady práce ho budú vyplácať maximálne do 1,2-násobku životného minima pre dieťa, čo je dnes 2 496 Sk. Nárok však bude mať len ten rodič, ktorého čistý mesačný príjem – vrátane spoločne posudzovaných osôb – nepresiahne 2,2-násobok sumy životného minima. Teda v prípade matky s jedným dieťaťom by hranicou bolo 14 652 Sk.

Čo treba priložiť k žiadosti o náhradné výživné:

  • právoplatné rozhodnutie súdu o povinnosti platiť výživné
  • potvrdenie príslušného súdu, že žiadateľ sa návrhom výkonu rozhodnutia najmenej 3 mesiace domáhal platenia výživného
  • potvrdenie školy o tom, že si dieťa riadne plní školskú dochádzku
  • potvrdenie o príjme žiadateľa a spoločne posudzovaných osôb

Fórum osamelých matiek
Autor: Jozef Servanský

Pridajte komentár...

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.