feb 072005
 

V správe Európskej komisie sa uvádza, že viac žien ako mužov dosiahlo vyššie vzdelanie, no napriek tomu sú platy žien v priemere o 15% nižšie. Komisár pre sociálne veci Vladimír Špidla by mal v novej Sociálnej agende EÚ 2006-2010, ktorú predstaví budúci týždeň, načrtnúť plán, ako odstrániť nedostatky v rodovej rovnosti.

K nový iniciatívam, ktoré EÚ predstaví, patrí aj zriadenie Európskeho rodového inštitútu, ktorý by mal kontrolovať implementáciu legislatívy EÚ v oblasti rovnosti medzi mužmi a ženami.

Podľa nedávnej Spoločnej správy o zamestnanosti je rozdiel medzi mierou zamestnanosti mužov a žien v celej Európe v priemere 16%. V Grécku, Taliansku a na Malte však dosahuje až 25%.

Počas posledných rokov sa miera zamestnanosti u žien zvyšovala rýchlejšie, než u mužov, a ich vyššia kvalifikovanosť viedla k tomu, že vo väčšine členských štátov EÚ sa na vysoké posty dostávalo viac žien.

Počet žien s vyšším vzdelaním v Európe v súčasnosti prevyšuje počet rovnako vzdelaných mužov. Stále však existuje rozdiel vo výške platov – podľa správy je najväčší vo Veľkej Británii, Írsku a v Rakúsku, a najmenší v Portugalsku a Taliansku.

Pridajte komentár...

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.