máj 122004
 

Vážená pani poslankyňa,

obraciame sa na Vás so žiadosťou o podporu navrhnutého zákona o náhradom výživnom.

Dovoľte však, aby sme sa predstavili:

Sme občianske združenie, ktoré sa zaoberá pomocou osamelým matkám, ktoré sa obrátia na našu poradňu. Poradňu sme otvorili v Bratislave a doteraz sa na nás v priebehu našej dobrovoľníckej činnosti obrátili klientky s prosbou o pomoc pri rôznych problémoch – hľadanie zamestnania, vymoženie si sociálnych dávok, alebo okontrolovanie ich výšky a i pri probléme najmenej riešiteľnom – pri vymáhaní výživného od neplatiaceho otca detí. V každom prípade ide o matky, ktoré majú starostlivosť o dieťa za svoj hlavný životný cieľ. Takýmto matkám poskytujeme hlavne právnu pomoc.

V praxi vidíme však, že aj keď sú všetky kroky vo vymáhaní výživného dodržané, ak otec detí nechce platiť, tak nie je možné ho v konečnom dôsledku donútiť. Trestná zodpovednosť je u nás za neplnenie tejto povinnosti stanovená, ale jej dosiahnutie je v reáli veľmi problematické a veľmi, veľmi zdĺhavé. A tak v konečnom dôsledku je to žena, ktorá napriek nevôli otca platiť výživné a napriek značnej neochote dotknutých štátnych orgánov pri vymáhaní výživného, musí živiť deti, musí im dať na lekára, musí nájsť prostriedky na to, aby bývali v normálnom byte, musí im dať na školské pomôcky. Dovoľujeme si tvrdiť, že dnes už reálne náklady na dieťa sú vyššie ako náklady na dospelého človeka, lebo dieťa si nemôže utiahnuť opasok a jesť suchý chleba, alebo jesť raz za deň, dieťa nemôže bývať pod mostom, ani na ubytovni.

V tejto situácii, ktorú my vidíme, že sa do nej dostala žena nielen vďaka otcovi – neplatičovi výživného, ale aj vďaka štátnym orgánom, si Vás dovoľujeme osloviť pani poslankyňa, aby ste v hlasovaní parlamentu o zákone o náhradnom výživnom, tento zákon podporili ako zákon veľmi potrebný pre ochranu detí a pre dosiahnutie lepšej vymáhateľnosti výživného. Prosíme Vás o to aj s ohľadom na zvýšený sociálny tlak, ktorý reformy vyvolali, a ktorý najviac dopadol na neúplné rodiny a na osamelé matky.

Rokovanie parlamentu o tomto zákone budeme s napätím sledovať a o hlasovaní jednotlivých poslancov budeme informovať naše členky a klientky.

Vážená pani poslankyňa,

vopred Vám ďakujeme v mene našich klientiek za podporu a tešíme sa na Vašu ďalšiu zákonodarnú prácu.

Ľubica Holešová Ing.
predsedníčka Fórum osamelých matiek

Bratislava, 12.5.2004

Pridajte komentár...

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.